This essay has been submitted by a student. This is not an example of the work written by professional essay writers.
Uncategorized

To get the annual payments, you first have to calculate the college fees’ total required amount.

Pssst… we can write an original essay just for you.

Any subject. Any type of essay. We’ll even meet a 3-hour deadline.

GET YOUR PRICE

writers online

To get the annual payments, you first have to calculate the college fees’ total required amount.

Step 1; Calculate the current cost for the 4 years in college

Current cost for year 1

Current college cost (1 + Growth rate)n

Where

Current college cost = 18,000

Growth rate = 3% = 0.03

n = 13(number of years the daughter will take to enroll in college)

= 18,000 (1 + 0.03)13

= 18,000 (1.03)13

= 18,000 x 1.4685337

= 26,433.6068

 

Current cost for year 2

= Current cost for year 1 x (1 +0.03)

= 26,433.6068 x 1.03

= 27,226.6150

 

Current cost for year 3

= Current cost for year 2 x (1 +0.03)

= 27,226.6150 x 1.03

= 28,043.4135

 

Current cost for year 4

= Current cost for year 3 x (1 +0.03)

= 28,043.4135 x 1.03

= 28,884.7159

 

Step 2; Calculate the present value of the current cost 13 years from now

The present value of the current cost for year 1

= 26,433.6068

 

Present value of the current cost for year 2

= 27,226.6150 / (1 + 0.08)

= 27,226.6150 / 1.08

= 25,209.8287

 

Present value of the current cost for year 3

= 28,043.4135 / (1 + 0.08)2

= 28,043.4135 / (1.08)2

= 24,042.7070

 

Present value of the current cost for year 4

= 28,884.7159 / (1 + 0.08)3

= 28,884.7159 / (1.08)3

= 22,929.6188

 

Step 3; Calculate the total present value of the current cost

= 26,433.6068 + 25,209.8287 + 24,042.7070 + 22,929.6188

= 98,615.7613

 

Step 4; Calculate the future value of the Fathers Current savings

FV = P ( 1 + r )n

Where

P = 10,000

r = 8% = 0.08

n = 13

= 10,000 ( 1 + 0.08)13

= 10,000 (1.08)13

= 27,196.2373

 

Step 5; Calculate the required amount

Required amount = total present value of the current cost – future value of the Fathers Current savings

Where

Total present value of the current cost = 98,615.7613

Future value of the Fathers Current savings = 27,196.2373

= 98,615.7613 – 27,196.2373

= 71,419.524

 

Step 6; Calculate the annual payments made

Where

FV Of Annuity = Equal payments( 1 + r )n – 1 / r

Lets assume Equal instalments = b

71,419.524 = b ( 1 + 0.08 )13 – 1 / 0.08

71,419.524 = b ( 1.08 )13 – 1 / 0.08

71,419.524 = b ( 2.7196 – 1 / 0.08 )

71,419.524 = b ( 1.7196 / 0.08 )

71,419.524 = b ( 21.494297 )

21.494297b = 71,419.524

b = 71,419.524 / 21.494297

b = 3,322.5651

b = 3,322.57

Equal payments = $3,322.57

  Remember! This is just a sample.

Save time and get your custom paper from our expert writers

 Get started in just 3 minutes
 Sit back relax and leave the writing to us
 Sources and citations are provided
 100% Plagiarism free
error: Content is protected !!
×
Hi, my name is Jenn 👋

In case you can’t find a sample example, our professional writers are ready to help you with writing your own paper. All you need to do is fill out a short form and submit an order

Check Out the Form
Need Help?
Dont be shy to ask